Известување од ЦУК: Активни пожари во Струмица, Чашка и во атарот на Миладиновци

t

РЦУК Струмица известува за шумски пожар помеѓу с.Владиевци и с.Трибичино.Гори нискостеблеста мешовита шума на непристапен терен каде и движењето е отежнато.На терен се 4 шумарочувачи од ПШС Беласица Струмица и 1 пожарникар од ТППЕ Струмица со теренско возило Лада Нива. Пожарот започнал во 13.30 часот.

Известување од РЦУК Скопје во редовната информација во 18.47 часот.

Опожарена сува трева и нискостеблеста шума во атарот на с. Миладиновци. БППЗ интервенира во моментот со 3 пп возила и 8 пожарникари. Пожарот е од 14,45часот. Пожарот се уште е активен

Пожар на отворен простор помеѓу селата Голзинци и Лисиче-општина Чашка.

По извршениот увид од страна на ШС Бабуна, пожарот зафаќа поголема површина, а и со оглед на временските услови, односно појава на ветер, да не дојде до уште поголемо проширување побарано е ангажирање на дополнителни ресурси. На пат упатени се екипи на ЈКП Тополка-општина Чашка и екипа на ТППЕ Велес (5 пожарникари со 1 ПП возило.)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Поранешен војник на УЧК се буни: Сопругата…

Шабан Лимани, поранешен војник во три војни…

Ковачевски повтори: И покрај сите потешкотии ЕУ…

Граѓаните на Македонија заслужуваат најголем кредит, бидејќи…

Милевски по денешниот пораз: Горд сум како…

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски,…

Немаме среќа: Грузија води со 2:0, крајот…

Фудбалската репрезентација на Грузија одново одигра максимално сконцентрирано против Македонија.…