Издадена меѓународна потерница за Љупчо Палевски, осомничен за убиството на Вања Ѓорчевска и на Панче Жежовски

t

Министерството за внатрешни работи издаде меѓународна потерница по Љупчо Палевски со прекар Палчо, првоосомничениот дека ги организирал грабнувањата и дека лично со пиштол ги убил 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, на 27 неоември, и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес на 22 ноември. Ѓорчевска е убиена и закопана близу Скопје, а Жежовски близу Велес.

Во потерницата се вели дека Палевски, кој е во бегство, е „роден на 12.12.1964 во Скопје се бара со меѓународна потерница за истрага за кривични дела ‘грабнување’ и ‘убиство’ по издадена наредба XV KO бр 3047/23 од Основното јавно обвинителство Скопје“.

За убиствата се осомничени 5 лица, од кои 3 се во притвор, а таткото на Вања попладнево е изведен пред судија за претходна постапка и за него Обвинителството бара притвор.

Полицијата трага по Палевски, , откако на 30 ноември заминал за Белград, а оттаму во Бугарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасосвски денеска на прес-конференцијата кажа дека Палевски е главен организатор, а воедно и извршител кој со пиштол на 27.11. според досегашните утврдени докази некаде околу 10:00 часот ја усмртил Вањаа, исплашен од доказите до кои може да дојде полицијата на веќе започнатата истрага он полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Погребан матичниот лекар Ацо Трпковски, нема осомничени…

67 годишниот Ацо Трпковски – матичен лекар…

Приведен криминалец од Куманово баран со потерница

На 09.03.2024 полициски службеници од СВР Куманово…

УБИЕНОТО ДЕТЕ ВО ПРИЛЕП ИМА САМО 14…

Момче на 14 годишна возраст синоќа околу…

Осуденик се обидел да избега од Идризово

МВР соопшти дека вчера осуденик се обидел…