Измамата со криптовалути собори рекордни 14 милијарди долари минатата година

t

Измамата со криптовалути достигна рекордно ниво од 14 милијарди долари минатата година, што е зголемување од приближно 80 отсто во споредба со 2020 година, пренесува Агенција Анадолија.

Според извештајот „Chainalysis“ на компанијата за аналитика „Blokzincir“, вкупниот обем на трансакции со криптовалути минатата година се зголеми за 567 отсто во споредба со 2020 година, достигнувајќи 15,8 трилиони долари.

Сепак, во 2021 година, нелегалните трансакции со криптовалути исто така се зголемија за 80 проценти и се искачија на 14 милијарди долари.

И покрај зголемувањето, уделот на нелегалните активности во обемот на тргување со криптовалути се намали од 0,60 проценти на 0,15 проценти поради зголемувањето на обемот на трансакциите со криптовалутите.

Минатата година беа украдени криптопари во вредност од 3,2 милијарди долари, што е зголемување од 516 отсто во споредба со претходната година.

Криптовалутите се произведуваат со исклучително сложени компјутерски пресметки и не се контролирани од централните банки, за разлика од традиционалните валути како доларот и еврото.

Затоа регулаторите низ светот ги зголемуваат своите предупредувања за можни измами, а од друга страна, финансиските ревизори работат на регулативи кои се соодветни за индустријата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Управител на градежна фирма измамил охриѓанец за…

Вчера во 16.00 часот во СВР Охрид,…

Пад на вредноста на криптовалутите денес

Биткоинот падна за 6,12 отсто на 58.346,75…

Црна Гора ќе го екстрадира кралот на…

Апелациониот суд на Црна Гора ја потврди…

Биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните…

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација,…

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во…

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите…