Израел го отповика амбасадорот од Шпанија

t

Шпанскиот премиер ја доведе во прашање законитоста на војната во Газа.

Израелското Министерство за надворешни работи во четвртокот објави дека ја отповикува својата амбасадорка во Мадрид, Родика Радиан-Гордон, на консултации по коментарите на шпанскиот премиер Педро Санчез за тековната војна. На протест беше повикан и шпанскиот амбасадор во Тел Авив.

Зборувајќи за шпанската телевизија ТВЕ, Санчез рече дека има „сериозно сомневање“ дека Израел го почитува меѓународното хуманитарно право додека водеше војна против палестинската група, со оглед на сликите што доаѓаат од енклавата и „сè поголемиот број деца кои умираат“.

„Поради навредливите забелешки на шпанскиот премиер, кој повторно ги повтори неоснованите тврдења, решив да го повикам израелскиот амбасадор во Шпанија на консултации во Ерусалим“, рече израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен на X (поранешен Твитер).

„Израел дејствува и ќе продолжи да дејствува, според меѓународното право, и ќе ја продолжи војната додека не се вратат сите заложници и Хамас не биде елиминиран од Газа“, додаде Коен.

Санчез, исто така, побара од Европската унија да ја признае палестинската држава како политичко решение за актуелната криза. „Во интерес на Европа е да се реши ова прашање од морално убедување бидејќи она што го гледаме во Газа не е прифатливо“, рече тој за ТВЕ.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, исто така, ја осуди „срамната забелешка на шпанскиот премиер на денот кога терористите на Хамас убиваа Израелци во нашиот главен град Ерусалим“. Тројца цивили загинаа, а најмалку осум други се повредени во пукање на автобуска постојка за која одговорноста ја презеде палестинската група.

Санчез го поттикна гневот на Израел минатата недела, кога ја обвини владата на Нетанјаху за „неселективно убиство“ на палестинските цивили и сугерираше дека Мадрид може еднострано да ја признае палестинската државност. Тој ги даде овие коментари на прес-конференција со неговиот белгиски колега Александар Де Кро, на граничниот премин Рафах меѓу Египет и Газа.

Израел му објави војна на Хамас по упадот на палестинската група на 7 октомври, кој ги однесе животите на повеќе од 1.200 Израелци во населбите што граничат со Газа. Оттогаш, израелските воздушни и артилериски напади оставија повеќе од 15.000 Палестинци мртви, според здравствените власти во енклавата контролирана од Хамас.

САД, исто така, го предупредија Нетанјаху за конфликтот, според израелскиот Канал 12. Државниот секретар Антони Блинкен му рече на израелскиот воен кабинет дека немаат доволно „кредит“ за да ја одржат војната со месеци и инсистираше на тоа дека треба да престанат да ги таргетираат ОН и цивилите кога се движат против јужниот дел на Газа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Бомба од Шпанија: Ќе ја признае Палестина…

Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Надал повторно е повреден, ги пропушта турнирите…

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се соочува со…