Објавено на:

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да го купи Твитер

t

Илон Маск му понуди на Twitter повторно да го отвори договорот за купување на компанијата по почетна цена од 54,2 долари по акција, објави Блумберг, цитирајќи извори.


„Илон Маск се нуди да го купи Твитер по почетна цена од 54,2 долари по акција… Маск ја даде понудата преку писмо до Твитер“, напиша агенцијата.


Наспроти ова, вредноста на акциите на Twitter скокна за повеќе од 15% – на 49,7 долари по хартија од вредност, по што тргувањето беше прекинато двапати. Од 19.13 часот по московско време, хартиите од вредност на компанијата поскапеа за 12,7% – до 47,95 долари по акција. Од 19.48 часот по московско време, тргувањето е прекинато.

Во април Маск понуди 44 милијарди долари за Твитер, но потоа побара да ги провери податоците на компанијата дека бројот на лажни сметки што се користат, меѓу другото, за испраќање спам, не надминува 5%. Според Маск, социјалната мрежа го потценила бројот на такви сметки, а исто така не дала доволно информации кога тоа било побарано. Тој беше незадоволен и од кадровската политика на компанијата. Подоцна, на 8 јули, Маск го извести Твитер дека одбива да го купи. Социјалната мрежа поднесе тужба против бизнисменот во Канцеларискиот суд во Делавер.
Американската компанија Twitter Inc. е основана во 2006 година. Главниот производ на компанијата е социјална мрежа за размена на кратки пораки. Седиштето се наоѓа во Сан Франциско, Калифорнија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

X (Твитер) имал налог да ги предаде…

Американското Министерство за правда го објави налогот…

Елон Маск со драматично предупредување: Човештвото се…

Елон Маск на својата платформа Х (Твитер)…

(Фото) Хакиран Х (Твитер) профилот на синот…

Денес некој го имаше хакирано профилот на…

Нов бисер од Елон Маск за тоа…

Постои една стара изрека, рече Маск -…

Маск за офанзивата на Украина: Толку многу…

Американскиот бизнисмен Илон Маск на својата мрежа…