Објавено на:

Илон Маск со апел до Западот: Да се рестартираат нуклеарните централи во Европа – Да се зголеми производството на нафта и природен гас

t

Извршниот директор на SpaceX и Tesla, Илон Маск, ја повика Европа да ги рестартира своите заспани нуклеарни централи и да го прошири своето сегашно производство на енергија поради воениот конфликт на Русија со Украина.

Во серија објави на Твитер, Маск напиша дека „се надеваме“ сега е „исклучително очигледно дека Европа треба да ги рестартира заспаните нуклеарни централи и да ја зголеми моќноста на постоечките“.


„Ова е критично за националната и меѓународната безбедност“, предупреди тој додека Западот продолжува да ја санкционира Русија поради конфликтот во Украина.

Маск, исто така, тврдеше дека нуклеарната енергија е „многу подобра за глобалното затоплување отколку согорувањето на јаглеводородите“ и ја отфрли загриженоста за радијација со ветување дека „ќе јаде локално одгледувана храна на ТВ“ во близина на нуклеарните централи за кои јавноста сметаше дека се „најлоши“.

Ризикот од радијација е многу, многу помал отколку што веруваат повеќето луѓе

И покрај повиците на Маск, веројатно ќе и требаат години на Европа да ги рестартира своите нуклеарни централи, кои постепено беа затворени низ целиот континент во корист на обврските за зелена енергија.

Германија затвори половина од своите нуклеарни централи во декември како дел од планот на земјата постепено да ја укине нуклеарната енергија по нуклеарната катастрофа во Фукушима во 2011 година. Во истиот месец, Белгија постигна договор за затворање на своите нуклеарни централи до 2025 година.

Франција остана една од ретките европски земји што се држи до нуклеарната енергија, а францускиот претседател Емануел Макрон минатиот месец најави изградба на шест нови реактори.


Во петокот, Маск исто така го повика Западот „веднаш да го зголеми производството на нафта и гас“, тврдејќи дека „вонредните времиња бараат вонредни мерки“.

„Очигледно, ова негативно ќе влијае на Тесла, но одржливите енергетски решенија едноставно не можат да реагираат моментално за да го надополнат извозот на руската нафта и гас“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новак: Унгарија ќе гласа за ембарго на…

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции…

Бугарија нема да ги запре испораките на…

Извршниот директор на бугарската државна компанија Булгартрансгаз,…

Aко Русија престане да испорачува гас на…

Aко Русија престане да испорачува гас на…

Авганистан ќе купува гас и нафта од…

Авганистан планира да ја прошири економската соработка…

Падна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата денеска паднаа под 107…