Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските „сепаратисти“

t

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија со цел да обезбеди втор четиригодишен мандат во шпанската влада.

Најмалку 170.000 луѓе излегоа на улиците на шпанската престолнина во саботата за да протестираат против контроверзниот закон за амнестија според кој стотици каталонски сепаратисти, вклучени во неуспешниот обид за независност во 2017 година, ќе бидат помилувани од државата.

Предложениот закон беше согласен од шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез, кој мораше да обезбеди поддршка од каталонските и баскиските националистички партии за да формира нова влада, по неубедливите избори во јули оваа година, на кои земјата остана со нефункционален парламент.

Конзервативната народна партија (ПП) тесно ја победи Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на Санчез на општите избори, но не успеа да обезбеди доволно парламентарна поддршка за формирање влада.

Двете главни каталонски партии за независност – социјалдемократската каталонска републиканска левица (ERC) и тврдокорните Junts per Catalunya (Заедно за Каталонија) – ја условуваа својата поддршка со давање амнестија за оние поврзани со референдумот за независност, кој беше прогласен незаконски од страна на судовите и резултираше со најтешката политичка криза во Шпанија во последните децении.

Функционерот на Социјалистичката работничка партија Сантос Сердан го објави договорот со партијата Јунтс предводена од прогонетиот Карл Пуџдемон на почетокот на овој месец, околу една недела откако каталонската републиканска левица му даде поддршка на Санчез. Двете партии имаат колективно само седум места во 350-члениот парламент на Шпанија, но ќе ја стават владата на Санчез над потребниот праг од 176 гласови потребен за да се продолжи со законодавството.

Водачот на „Junts“ Пуџдемон побегна во Белгија во 2017 година по неуспешниот обид за независност на Каталонија, бидејќи против него беа поднесени обвиненија за бунт и злоупотреба на јавни средства. Врховниот суд на Шпанија ги отфрли обвиненијата за бунт претходно оваа година.

Законот за амнестија се покажа непопуларен во јавноста со неодамнешната анкета која сугерираше дека 70 отсто од шпанските гласачи се против.

На демонстрациите во саботата, најголемите во низата протести откако беше објавен договорот пред две недели, демонстрантите носеа плакати на кои пишуваше „поделба на власта“, „предавници“ и „не во мое име“. Имаше скандирања „Санчез оставка“ и „Напред Шпанија“.

Санчез, сепак, го бранеше потегот тврдејќи дека амнестијата ќе ѝ помогне на земјата да ја сврти новата страница.

„Во името на Шпанија и нејзините интереси и во одбраната на соживотот меѓу Шпанците, ќе им дадеме амнестија на оние луѓе кои се соочуваат со правна постапка во врска со процесот [независност на Каталонија]“, рече тој говорејќи на конгресот во средата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ел Паис: Шпанија „дискретно протера“ двајца вработени…

Одлуката уследи по наводите дека персоналот подмитувал…

Шпанската полиција заплени 915 килограми кокаин на…

Шпанската национална полиција во заедничка акција со…

Израел го отповика амбасадорот од Шпанија

Шпанскиот премиер ја доведе во прашање законитоста…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…