Објавено на:

Им враќа двојно? Путин ќе ги заплени имотот и авионите на странските компании во Русија – Од вредноста на имотите боли глава!

t

Русија ги претстави плановите за преземање на имотот на западните компании што ја напуштаат земјата, како реакција на Кремљ на санкциите и егзодусот на меѓународниот бизнис по нејзината инвазија на Украина.

Објавувајќи го потегот откако голем број глобални фирми соопштија дека ќе ги прекинат операциите во Русија оваа недела, вклучително и Мекдоналдс, Кока-Кола и Пепси, Министерството за економија соопшти дека може да преземе привремена контрола врз компаниите кои заминуваат, а во кои  сопственост е во рацете на странски државјани повеќе од 25 отсто, пишува британски Гардијан.

Зборувајќи преку видео линк со членовите на владата во четвртокот, Владимир Путин рече дека Кремљ може да најде законски одржливи начини за запленување на меѓународни компании. Владата ќе се обиде да „воведе надворешен менаџмент, а потоа да ги пренесе тие компании на оние кои сакаат да работат“, рече Путин. „За тоа има доволно правни и пазарни инструменти“.

Михаил Мишустин, премиерот на Русија, неодамна изјави дека иако повеќето компании го прекинале својот бизнис, целата ситуација детално ќе се следи и дека е можно да се преземат чекори за „воведување надворешна администрација“.

Потегот на Русија доаѓа откако западните влади прво извршија максимален притисок врз Путин со воведување драстични ограничувања на увозот на руска нафта и гас, заедно со финансиски санкции и замрзнување на имотот на руските олигарси.

Покрај формалните санкции, големите западни компании и познатите брендови почнаа да ја напуштаат Русија, да го затвораат бизнисот таму.

Одговарајќи на меѓународната изолација, поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев рече дека Русија користи „симетричен одговор“ на западните санкции „вклучувајќи и одземање на странски имот и негова можна национализација“.

– Истото важи и за одбивањето на странски компании да работат во нашата земја, напиша тој во објава на веб-страницата на социјалните мрежи Вконтакте, обвинувајќи ги западните компании што ја напуштаат земјата дека се „морони затоа што танцуваат на мелодијата на Вашингтон и Брисел“.

Тој рече дека Москва ќе одговори „фундаментално и остро“ на заминувањата, додавајќи: „Без оглед на причините за егзодусот, странските компании мора да разберат дека нема да биде лесно да се вратат на нашиот пазар“.

Русија во четвртокот објави планови дизајнирани да го намали притисокот од Западот преку економски санкции, вклучително и забрана за извоз на дрва, електроника и телекомуникациска опрема.

Москва, исто така, донесе закони за запленување на авиони од 10 милијарди долари кои западните организации ги изнајмија на Аерофлот и другите руски компании.

Ова се случува додека Русија се приближува кон отплата на државниот долг, а рејтинг агенциите предупредуваат на „непосреден“ неуспех во потегот што може да доведе до финансиски загуби за сопствениците на руски државни обврзници.

Главниот економист на Светска банка Кармен Рајнхарт во интервју за Ројтерс изјави во четвртокот дека и Русија и Белорусија се „блиску до банкрот“.  На почетокот на оваа недела, Фич дополнително го намали суверениот рејтинг на Русија во статус „ѓубре“, предупредувајќи дека владата се поверојатно е дека ќе се откаже од обврските за плаќање.

Се очекува Русија следната среда да изврши исплати од околу 117 милиони долари за државно задолжување деноминирани во долари. Сепак, се појавија сомневања дали плаќањата ќе бидат извршени поради санкциите против руската централна банка и комерцијалните заемодавачи, како и одмаздничките мерки што ги најави Москва.

Таа додаде дека влијанието врз глобалниот финансиски систем досега е ограничено, иако предупреди дека може да се појават ризици во Европа. Околу половина од меѓународните обврзници на Русија се во сопственост на странски инвеститори. Странските банки имаат изложеност во Русија од повеќе од 121 милијарда долари, од кои најголем дел е концентриран меѓу европските кредитори, покажуваат податоците на Банката за меѓународни порамнувања.

„Загрижена сум за она што го гледам“, рече Рајнхарт, додавајќи дека финансиските институции се добро капитализирани, но билансите често се непроѕирни. „Постои прашање за неисполнување на обврските на рускиот приватен сектор.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…