Објавено на:

Индија избра страна? Остри осуди за масакрот во Буча – се бара независна истрага

t

Индија „остро го осуди“ масакрот на цивилите во Буча и повика на независна истрага.

Станува збор за промена на реториката на Индија, која веќе некое време е под значителен притисок од Западот да ја осуди руската инвазија, што сè уште не го сторила.

„Неодамнешните извештаи за убиствата на цивили во Буча се длабоко вознемирувачки“, рече Т.С. Тирумурти, претставник на Индија во ОН, на седницата на Советот за безбедност.

„Силно ги осудуваме овие убиства и поддржуваме независна истрага“, рече Тирумурти.

Индија досега беше воздржана

Индија досега се воздржуваше од гласање на Генералното собрание на ОН за резолуции со кои се осудува руската инвазија на Украина и се обидуваше да ги балансира своите блиски врски со Москва, но во исто време повика на прекин на насилството.

Непосредно пред говорот на Тирумурти во Советот за безбедност, американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен телефонски разговараше со неговиот индиски колега Џаишанкар.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки претходно го повика Њу Делхи „да размисли каде сака да биде кога ќе се пишува историјата на овие моменти“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…