Интернет детство: Како да ги заштитите вашите деца од предатори на социјалните мрежи?

t

Важно е родителите да не се плашат од технологијата и да ги поучуваат своите деца за правилно користење на интернетот, социјалните мрежи и мобилните телефони. Децата се почесто се во виртуелниот простор, а опасностите се поголеми, изјави за РТС едукаторката за сајбер криминал и безбедност на децата Катарина Јонев.

Насловите во печатот како „Хакери упаднаа во банкарскиот систем: илјадници клиенти во паника“, „Регрутирале дете преку Интернет, убиецот имал лажен профил на Фејсбук“, сега додаваме уште еден: „Збогатување малолетници преку социјалните мрежи и Интернет, обично со согласност на родителите“.
Малолетниците заработуваат од лајкови, добиваат популарност на мрежите, а потоа ги монетизираат, често со несоодветни реклами за кои се платени.

Катарина Јонев како гостин во утринската програма на РТС изјави дека Законот за огласување, кој важи за медиумите, може да се применува и во виртуелниот простор, а целта е да се заштитат малолетниците од несоодветни содржини.

„Интернетот е тешко да се регулира, да се следат сите трендови кои се случуваат на виртуелниот простор, а децата се почесто се на интернет. кои децата ги заработуваат, односно родителите на недозволен начин – со рекламирање производи кои не се дозволени“, посочува Јонев.

Според неа, трендот е да се заработува на Инстаграм и Тик-ток: да се прикаже секој момент од животот на децата на социјалните мрежи и на тој начин потенцијално да се привлечат спонзори, односно да се добијат пари.

„Постои мит дека парите се прават лесно и брзо на Интернет. Како земја со седум милиони жители, не можеме да се споредуваме со големите пазари, како Америка и Русија, каде децата заработуваат големи суми пари“, вели Јонев.

Се додава дека „во Србија се појавиле низа Јутјубери, луѓе на Тик-ток кои со својата содржина успеале да привлечат огромен број деца“.

„Децата се следбеници на нови идоли и примери во дигиталниот свет, тие се јутјубери, тик-токери и инфлуенсери од Инстаграм. Мора да бидат многу внимателни, настрана тоа што има финансиски момент, популарност. Мора да има одговорност за се што е кажано.направете го тоа за да избегнете децата да тргнат на погрешен пат“, посочува Јонева.

Тој посочува дека интернетот е „ново игралиште“, а сегашните правила се уште се во почетна фаза, дека не е се регулирано.

„Важно е родителите да не се плашат од технологијата, туку да ја користат својата животна мудрост за да ги насочат децата кон правилно користење на интернетот, социјалните мрежи и мобилните телефони. Децата се повеќе се во сајбер-просторот, а опасностите се поголеми. Границата е постојано се гази.“ посочува воспитувачката.

Според неа, Tic-talk предизвиците кои имаат за цел да ги повредат децата или да го загрозат нивното здравје се неприфатливи, на интернет има голем број предатори, а треба да се каже дека децата стануваат зависни од видео игри.

Дури 82 отсто од сајбер-просторот е сајбер-криминал, 16 отсто е сајбер шпионажа, додека еден отсто имаат сајбер војна и здружување за ширење злонамерна содржина.

Катарина Јонев вели дека секој може да биде жртва на Интернет.

“Сајбер криминалот е најбрзо растечки облик на криминал во светот, тој генерира огромни суми пари. Има многу опасности со кои може да се сретнат обичните корисници. Да не зборуваме за злоупотребата на нашите податоци, загрозување на приватноста. Децата се посебна цел поради нивната детството од реалниот свет доживеано на интернет“, додава тој.

Тој нагласува дека родителите не треба да дозволуваат децата да поминуваат многу време на социјалните мрежи, особено ако се деца од предучилишна возраст.

„Мојот апел е доколку одлучите да го имате вашето дете на Инстаграм и да бидете изложени на јавноста, ве молиме да обрнете внимание на фотографиите што се објавуваат: дали на нив се гледа локацијата на детето, дали се загрозени достоинството и угледот“, заклучува воспитувачката. за компјутерски криминал и безбедност на децата Катарина Јонев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Отворивме сериозна битка со криминалните структури

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели…

Спасовски: Решени сме да расчистиме со криминални…

Се разговара со многу лица, се обезбедуваат…

Шведска ќе се бори против криминалните банди…

Шведска ќе користи модерна технологија, вклучувајќи беспилотни…

(Видео) БАНДА: Човек на Мицкоски обвинет во…

Лице обвинето во случајот "Делчевски ниви" упати…

МВР апсеше криминалец баран со потерница во…

Во тетовско Долно Палчиште, полициски службеници од…