Објавено на:

Иранскиот претседател пристигна во Москва

t

Ебрахим Раиси треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за да разговара за билатералните односи и други прашања.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговата делегација допатуваа во Москва каде во четврток треба да разговараат со рускиот претседател Владимир Путин за да разговараат за голем број клучни прашања.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков најави дека преговорите меѓу Путин и Раиси прво ќе се одвиваат во ограничен формат, а потоа ќе следат руско-ирански преговори на работен ручек.

Песков истакна дека двајцата претседатели не планираат да дадат никакви изјави за медиумите по завршувањето на разговорите. Кремљ, исто така, објави дека двете страни ќе разговараат за билатералната соработка, како и за прашања од транспортот, енергетиката, заедничките проекти меѓу Русија и Иран во трговската и економската сфера и ќе разменат мислења за главните меѓународни и регионални теми.

Иранската новинска агенција Тасним изјави дека двајцата лидери ќе разговараат за прашања како што е ситуацијата на Блискиот Исток, особено тековниот конфликт меѓу Израел и Палестина и кршењето на човековите права во Газа.

Состанокот на Путин со Раиси доаѓа откако рускиот претседател во средата отпатува на Блискиот Исток за да разговара со лидерите на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати во нивните земји.

Според Кремљ, во разговорите со блискоисточните лидери, Путин се фокусирал на билатералната соработка, цените на нафтата, конфликтот во Украина, ситуацијата во Газа, како и други неодложни меѓународни и регионални прашања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…