Истрагата за саботажата на гасоводот Северен поток води кон Украина, вели Песков

t

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека истрагата за саботажата на гасоводите Северен поток води кон Украина и се почесто се појавува во различни извештаи, истраги и во медиумите.

Вашингтон пост на 11 ноември објави дека 48-годишниот украински полковник Червински дека бил „координатор“ на нападот на гасоводите на Северен поток. Весникот повикувајќи се на неименувани извори наведува дека полковник Червински не дејствувал сам и оти не учествувал во планирање на операцијата. Вашингтон пост посочува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не бил запознаен со операцијата, а полковник Червински дека примал наредби од други високи украински претставници, а на крај поднел извештај до украинскиот генерал Валериј Залужни.

– Ако режимот во Киев повеќе не ја контролира ситуацијата во сопствената земја, тогаш ова е алармантно и исто така треба да се земе предвид – потенцира Песков.

Остро пад на притисокот во цевководите под Балтичко Море беше регистриран на 26 септември, а сеизмолозите открија експлозии, што предизвика бран шпекулации за тоа кој го саботирал гасоводот, преку кој се доставуваше руски гас до Германија. Некои американски и европски официјални лица првично ја обвинија Русија за саботажа, а рускиот претседател Владимир Путин ги отфрли таквите обвинувања како „идиотски“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…