Истражување на ОН: Греењето на домовите е главна причина за загадување на воздухот во регионот

t

Регионалниот директор на Програмата на Обединетите нации за животна средина, Бруно Пози вели дека нивните истражувања поврзани со земјите од овој регион, покажуваат дека греењето на домовите е главната причина за лошиот квалитет на воздухот.

„Локалните и државните власти прво треба да обрнат внимание на загадувањето што доаѓа директно од домовите, а потоа да се справат со она што е предизвикано од сообраќајот, со ревизија на урбанистичкото планирање“,изјави Пози за весникот „Данас“.

Тој изјави и дека одговорност треба да понесат и земјите кои извезуваат половни автомобили во земјите во регионот.

„Со цел да се ослободат од стариот материјал што не е во согласност со нивоата на емисии во нивните земји, тие го испраќаат и го продаваат во земји каде што законодавството е пофлексибилно“, рече Пози, истакнувајќи дека загадувањето е меѓународно прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…