Објавено на:

Исчезна воен хеликоптер на Гвајана во близина на границата со Венецуела

t

Персоналот на одбранбените сили на изгубениот хеликоптер беше испратен да ја прегледа областа поради зголемените тензии со Каракас.

Воен хеликоптер со пет високи гвајски офицери и двајца војници исчезна во средата во невремето во близина на спорната граница на Гвајана со Венецуела.

Спасувачките операции мораа да бидат прекинати поради неповолните временски услови, според началникот на Генералштабот на одбранбените сили на Гвајана (GDF), бригадниот Оман Кан. Хеликоптерот испратил сигнал за итен случај набргу по полнењето гориво. Сигналот можеби бил активиран од екипажот и може да сугерира несреќно слетување, додаде тој.

Сомнителната несреќа се случила додека тензиите на границата меѓу Гвајана и Венецуела се во пораст.

Територијата, која Гвајана ја нарекува Есекибо, е оспорена од двете земји од 19 век.

Во 1899 година, САД стапија во арбитража на спорот и, повикувајќи се на доктрината Монро, им ја доделија територијата на Британците.

Венецуела никогаш не ја прифати одлуката како легитимна, а спорот беше упатен до Меѓународниот суд на правдата (МСП) во 2018 година.

По референдумот во неделата за инкорпорирање на територијата како нова држава во Венецуела, претседателот Николас Мадуро ја откри новата мапа со областа, наречена Гвајана Есекиба, која сега е прикажана како дел од земјата.

Гвајскиот претседател Ирфан Али одговори дека Мадуро покажува „еклатантно непочитување“ на МСП, кој му забрани на Каракас да го наруши статус квото во регионот.

Спорот дополнително се влошува со неодамна откриените резерви на нафта во водите крај брегот на Атлантикот, за што тврдат и двете земји.

Мадуро предупреди дека странските компании кои ги користат ресурсите во регионот без дозвола од Каракас имаат рок од три месеци „да се усогласат со законот“.

Каракас оттогаш мобилизираше војници и ги испрати на границата со Гвајана во подготовка за преземање на територијата од 160.000 квадратни километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)Повреден ловец е безбедно евакуиран и со…

„Докторката, која е на лице место во…

Исчезна воен хеликоптер на Гвајана во близина…

Персоналот на одбранбените сили на изгубениот хеликоптер…

Влатко Ѓорчев на апарати: Издаден налог за…

Несудениот претседател на Венецуела избега во Мајами…

(Видео) Тензии во украинскиот парламент за малку…

Тензии во украинскиот парламент (Врховна Рада), за…

Мадуро: Победија Русија и Путин

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека Русија…