Објавено на:

Итен прекин на огнот! Путин и претседателот на Египет разговараа за ситуацијата во Газа

t

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин и Абдел Фатах ел Сиси телефонски разговарале за последните настани во Појасот Газа, соопшти кабинетот на египетскиот претседател.


Според извештаите, тие разговарале за прашањето за испорака на хуманитарна помош во Газа и евакуација на странци од таа енклава.
Тие постигнаа договор за активирање на меѓународните напори за воспоставување прекин на огнот во Појасот Газа.
Тие разговараа и за начините за зајакнување на билатералните односи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Пукна брана на реката Урал, илјадници руски…

Околу 4.000 домаќинства со најмалку 10,000 жители…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…