Објавено на:

И Грузија настрада: Јужна Осетија сака да се приклучи кон Руската Федерација

t

Јужна Осетија може да иницира процес за приклучување кон Русија – соопшти претседателот на Републиката.

Јужна Осетија наскоро може да преземе правни чекори за приклучување кон Руската Федерација, изјави претседателот на Републиката Анатолиј Бибилов.

„Обединувањето со Русија е наша стратешка цел, наш пат, сон на народот. Ќе го следиме тој пат. Наскоро ќе преземеме соодветни правни чекори. Јужна Осетија ќе биде дел од историската татковина – Русија“, рече Бибилов, според Обединетите Руската прес-служба.

Јужна Осетија е самопрогласена република која формално припаѓа на територијата на Грузија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите освоија уште две области во Доњецк…

Руските војници ги ослободија Отрадовка и Веселаја…

Лавров: Обидите да се оправда Зеленски се…

Украина создава ризици поврзани со употребата на…

Франција ѝ испраќа на Украина нови хаубици…

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа во Прага…

Меркел не се откажува: Траен мир во…

Одржлив мир во Европа може да се…

Зеленски: Дајте ни оружје за да спречиме…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од…