И Коста Петров се повлекува од СДCM

t

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Коста Петров во објава на социјалните мрежи соопшти дека поднесува оставка од функцијата директор, но оставка доставил и до Централниот одбор на СДСМ.

-Уште еднаш огромна благодарност до сите за поддршката! Со оставката што денес ја доставив до Централниот одбор на СДСМ, после две и пол години, и официјално го завршувам ова мое политичко патување. Бескрајно сум благодарен за научените лекции. Време е за нови предизвици! Се гледаме на врвот!, пишува Петров во дел од објавата.

Тој ги наведува резултатите од својата работа и неговите последни активности како директор на ФИТР.

Според неговата објава, на ниво на портфолио, компаниите поддржани од ФИТР за период 2017-2020 оствариле кумулативен пораст на приходите од 50%, додека кумулативниот пораст на профитот на целото портфолио за анализираниот период изнесува 75%.

Тој информира и дека ко-финансираните грантови имаат најголем ефект кај македонските стартапи, при што растот на приходите на стартапите, една година пред финансирањето и две години по финансирањето е дури 197%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вулин за оставката: Се закануваа со санкции,…

Александар Вулин, донеодамнешниот шеф на српската Безбедносно-информативна…

Муслиманите вработени во Белата Куќа и во…

Според извори на Фокс Њуз стотици Муслимани…

Директор во Стејт департментот поднесе оставка: „Испраќањето…

Директор во американскиот Стејт департмент кој работеше…

БОМБА од Вучиќ: Би можел да се…

Вучиќ одговорил дека размислува да купи време…

ССМ ќе бара оставка од сите пратенци…

Јавно ќе бараме оставка од тие пратеници…