Објавено на:

И негирање на фашизам е фашизам – Борисов ги измеша брзините: 80 години од спасувањето на бугарските Евреи од Холокаустот

t

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на Фејсбук напиша дека денеска се одбележуваат 80 години од спасувањето на бугарските Евреи во Втората светска војна.

Борисов не се различува од мнозинството бугарски политичари и историчари кои ја негираат наци-фашистичката историја на Бугарија која од окупираната Македонија депортираше повеќе од 7.000 Евреи во концентрационите логори на Хитлер.

– „Денеска се одбележуваат 80 години од најголемиот чин на човечко достоинство во историјата на 20 век – спасувањето на бугарските Евреи“.

„48.000 спасени човечки животи на нашите браќа и сестри нè потсетуваат дека ние сме народ чие единство можеше да ги надмине времињата на најголем страв, да се соочи и да го победи најголемото зло што Европа некогаш го знаела.
Заветите на Пешев, митрополитите Стефан и Кирил, на целиот бугарски народ и неговата општествена, културна и творечка елита мора да живеат денес, не само во спомен, туку и во нашите дела“, истакна тој.

„Бог да ги прости невините жртви на холокаустот. Почит кон споменот на спасителите и нивниот подвиг“, напиша и Борисов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Радев: Скоро и да нема пратеник во…

„Наскоро на прсти на Националното собрание ќе…

Борисов нема да биде премиер: Ќе има…

Ќе назначам преговарачки тим. Теменузка Петкова, Раја…

Избори во Бугарија: ГЕРБ-СДС на врвот, „Вазраждане“…

Централната изборна комисија на Бугарија објави 77,87%…

Бојко Борисов победи и на европските и…

Коалицијата ГЕРБ-СДС на поранешниот премиер Бојко Борисов…

Дојава за бомба на софискиот аеродром

На аеродромот во Софија денеска е пријавена…