Објавено на:

И Словенија пресече, нема да испрaти opужје во Украина

t

Словенечкиот министер за одбрана Матеј Тонин по денешната средба со британскиот колега Бен Валс во Љубљана истакна дека Словенија нема да испраќа оружје во Украина.

Тонин истакна дека „во Украина секако е подобро и лош мир отколку добра војна“ и оти засега не размислува за испраќање на оружје во Украина, како што направија другите земји-членки на НАТО.

– Клучно е на Путин, во рамките на сојузништвото на НАТО, да испратиме јасна и недвосмислена порака дека цената на војната едноставно е превисока, наведе Тонин.

Словенија во моментот има свои војници во НАТО мисијата во Летонија, а во април ќе им се придружат војниците од Македонија.

Според Тонин, тоа е најдобар одговор на НАТО во политиката за одвраќање на Русија од евентуален напад врз Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Словенија ѝ донира 1,5 милиони евра на…

Словенечката министерка за надворешни работи Тања Фајон…

И Фајон ни порача: Трнлив ви е…

Годинава е исклучително важна за проширувањето. Ги…

Словенечката претседателка: Проширувањето на ЕУ е вистинскиот…

Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар и нејзиниот…

Австрија го продолжува рокот за гранична контрола…

Австриското Министерство за внатрешни работи соопшти дека…

Ковачевски- Прескeр: Македонија може да смета на…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…