И Црна Гора е пред нас: Минималната плата 450 евра од јануари

t

Собранието на Црна Гора ги усвои измените на Законот за работни односи, според кои минималната плата во таа земја од јануари 2022 година ќе изнесува 450 евра.

За предлог-законот на црногорската влада гласаа 50 пратеници, а 27 беа воздржани. Овој закон е дел од програмата „Европа сега“, објавија црногорските медиуми.

Собранието утврди итноста на законот да стапи во сила со денот на објавувањето во Службен весник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата е од друга планета?! Народот мака…

Мерките на Владата даваат позитивни резултати за…

Дали е сериозен? Ковачевски: Таму каде што…

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека таму каде…

Димовски: Да им се помогне на работниците…

Претседателот на Сојузот на Синдикати на Македонија,…

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…