Објавено на:

Кадиров: Нова група доброволци оди во Донбас

t

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави испраќање на нова група доброволци во Донбас.

„Друга група доброволци замина во Донбас од Грозни. Сите тие претходно завршија курсеви за обука на рускиот универзитет за специјални сили во Гудермес.

Под компетентно водство на најдобрите инструктори, волонтерите ги подобрија своите тактичко гаѓање и генерално ги совладаа основите на воените работи“, напиша Кадиров на каналот Телеграм.

Тој истакна дека луѓето кои сакаат да се приклучат на волонтерите доаѓаат во Грозни секој ден „на повик на срцето“.

„Заедно со чеченските доброволци, тие одат да се борат против сатанистите заради благосостојбата на луѓето. И многу ми е драго што секој ден контингентот на оние кои сакаат да се приклучат во редовите на одредите постојано расте“, рече шефот на Чеченија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…

Загинаа тројца пилоти: Русија тврди дека Украина…

Украина изврши напад врз воените аеродроми во…

(Видео) Зеленски воведува нова награда: “Златно срце”…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски објави дека од…

Лавров: Американската политика на воена конфронтација со…

Политиката на воена конфронтација на САД и…

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…