Објавено на:

Казахстанскиот претседател контра Путин: Не ги признаваме ни Доњецк, ни Луганск, ни Косово – Не сакаме хаос на планетата

t

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, рече дека републиката не ги признава ЛНР и ДНР, бидејќи широката примена на принципот на нациите за самоопределување може да доведе до хаос.


„Пресметано е дека ако правото на народите на самоопределување навистина се оствари на земјината топка, тогаш наместо 193-те држави кои сега се членки на ОН, на Земјата ќе се појават повеќе од 500 или 600 држави. Се разбира, тоа ќе биде хаос. Поради оваа причина, нема да ги признаеме ниту Тајван, ниту Косово, ниту Јужна Осетија, ниту Абхазија и Доњецк“, рече Токаев за време на дискусијата на пленарниот состанок на Санктпетербуршкиот меѓународен економски форум (СПИЕФ), одговарајќи на прашање на модераторката Маргарита Симонјан.„Ова е искрен одговор на едно искрено прашање“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва…

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова…

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…