Објавено на:

Калин Ивановски не успеа да се пласира во полуфиналето на Вимблдон

t

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде помеѓу четворицата најдобри тенисери на јуниорскиот дел од Грен слемот Вимблдон, откако денес попладнево загуби од Шпанецот Педро Роденас со 2:1.

Во меч што траеше два часа, Ивановски го доби првиот сет со 6:3, вториот го загуби на тај-брејк со 6:7 (5:7), а третиот со 4:6.

Роденас во полуфиналето ќе се сретне со Хрватот Мили Пољичак.

Младиот Ивановски вчера постигна историски успех со тоа што влезе во четвртфиналето односно меѓу осумте најдобри на јуниорскиот Вимблдон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Ѓоковиќ бетониран на чело на АТП листата,…

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се повлече од…

Алкараз ќе се фокусира само на Гренд…

Со цел да не се повреди како…

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…