Објавено на:

Киев потврди: Сите членови на екипажот на авионот што се урна во Грција се Украинци

t

Сите членови на екипажот на украинскиот транспортен авион Антонов-12 што се урна во северна Грција се државјани на Украина, соопшти денеска портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Тој на својот Фејсбук профил соопшти дека прелиминарната причина за несреќата во која загинаа сите членови на екипажот е дефект на еден од моторите.

Тој додаде дека по инструкции на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, е формиран оперативен штаб во Конзулатот на Украина во Солун.

– Украинските конзули веќе пристигнаа на местото на несреќата и соработуваат со спасувачите и припадниците на грчката полиција со цел да се утврдат сите околности на инцидентот, изјави Николенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

На денешен ден: Македонците и Грците се…

Драмското востание е кренато на 29 септември…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Машала: Странските туристи во Грција годинава оставиле…

Летото во Грција годинава, може да се…