Кина не седи со “скрстени раце”: Се развива вселенски брод што ќе лета со хиперсонична брзина

t

Кинеската компанија „Спејс транспорт“ развива „ракета со крила“, односно „вселенски авион“, која ќе лета со хиперсонична брзина и ќе пристигне од Пекинг до Дубаи за само еден час.

„Вселенскиот авион“ што го најави кинеската компанија „Спејс транспорт“ треба да обезбеди брз транспорт меѓу две локации на Земјата со правење суборбитално патување, а авионот би останал целосно подготвен за повторна употреба.

„Развиваме ракета со крила за брз транспорт меѓу две точки на Земјата, чија цена ќе биде пониска од ракетите што носат сателити и побрза од традиционалните авиони“, изјавија претставници на компанијата во неодамнешното интервју за „Јиченг тајмс“.

Презентацијата објавена на веб-страницата на компанијата покажува како ќе изгледа патувањето со овој авион.

Авионот ќе биде прикачен на крилото што ја движи ракетата, а по достигнувањето на одредена висина, авионот се одвојува и го продолжува суборбиталното патување, а ракетата безбедно се враќа на Земјата. Кога ќе стигне до целта, авионот слета вертикално, слично на ракетата „Спејс Икс“ Фалкон 9.

Компанијата, чие целосно име е „Beijing Lingkong Tianxing Technology Co. Ltd.“, најавува дека копнените тестови ќе завршат до 2023 година, дека првиот лет е планиран за 2024 година, а првиот лет со екипаж за 2025 година.

Покрај тоа, компанијата претстави уште поамбициозен план за орбита на вселенски бродови со екипаж до 2030 година.
Стартапот „Вселенски транспорт“ е основан во 2018 година. Минатата година објавија дека собрале 46,3 милиони долари за да ги спроведат своите планови за хиперсонични вселенски летала, а неодамна спроведоа серија тестови на нивните вселенски летала Tianqing 1 и Tianxing 2. чувствителна природа на хиперсонична технологија.

Кинеската национална корпорација за воздушна наука и технологија, која е главен изведувач на вселенските експерименти, спроведе тајно тестирање на лансирањето на сателитот Yiuquan во 2020 и 2021 година како дел од програмата за развој на вселенски бродови.

Низ светот се развиваат и други проекти за вселенски летала, а еден од најпознатите е „Вирџин Галакси“, кој веќе изведе суборбитален лет со екипажот во јули минатата година.

Неодамна, компанија со седиште во Сиетл, „Radian Aerospace“, ги објави своите планови за едностепена ракета за повеќекратна употреба, бидејќи успеа да состави финансиска структура обезбедувајќи 27,5 милиони долари.

Авиокомпанијата „CAS Space“, која потекнува од Кинеската академија на науките, развива и авиони за суборбитални туристички услуги, а чии ракетни системи потсетуваат на оние што ги претстави авиокомпанијата на Џеф Безос, „Blue Origin“, пренесува РТС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес од 6 степени ја погоди Кина,…

Во разорниот земјотрес што денеска ја погоди…

Испораките на руски гас во Кина ќе…

Русија и Кина разговараа за прашањето за…

Невозможна мисија во Пекинг: Што побара Урсула…

Ќе отстапи ли Кина, праша бриселскиот портал…

Во Арапското Море киднапиран уште еден товарен…

Инцидентот бил пријавен во четвртокот во близина…

Блумберг: „Apple“ ќе го прошири производството во…

Американскиот технолошки гигант, наводно, сака да пресели…