Објавено на:

Кина со строго предупредување: Ќе преземеме остри мерки ако Пелоси го посети Тајван!

t

Велат дека таквата посета сериозно ќе влијае на кинеско-американските односи, по извештаите во медиумите дека таа ќе оди таму следната недела. Тајван се смета за демократска територија од Кина и е постојан извор на несогласувања меѓу Пекинг и Вашингтон, особено со оглед на силната воена и политичка поддршка на САД за островот.

Можната посета не е потврдена ниту од канцеларијата на Пелоси, ниту од тајванската влада, но некои јапонски и тајвански медиуми објавија дека тоа ќе се случи откако таа ќе ја посети Јапонија овој викенд. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан, изјави за новинарите дека Пекинг силно се противи на сите форми на официјална интеракција меѓу Соединетите Држави и Тајван, а Вашингтон треба да го откаже патувањето.


Последиците од секоја посета ќе ги сносат САД, додаде тој, без да даде детали. Во неделата се одбележува 43-годишнината од американското потпишување на законот за односи со Тајван кој ги регулира врските во отсуство на официјални дипломатски односи и содржи американска посветеност да му обезбеди на Тајван одбранбено финансирање.

Последен пат претседателот на Претставничкиот дом го посети Тајван во 1997 година, кога Њут Гингрич се сретна со тогашниот претседател Ли Тенг-Хуи. Пелоси, долгогодишен критичар на Кина, особено за човековите права, одржа виртуелен состанок со тајванскиот потпретседател Вилијам Лаи во јануари.

Извор: Канал 5

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Страшно: Се запали авион со 113 патници…

На аеродромот во Чонгкинг, Кина, се случи…

Шамари од Кина за САД: Отстранете ги…

Кина ги повика САД да престанат да…

(Видео) “Бесмртен полк” во Кина: Илјадници луѓе…

На социјалните мрежи се појавија видеа од…

Кинеските медиуми “во војна” со Западот: После…

Кинески медиуми: По Украина, Западот ќе предизвика…