Објавено на:

Кинеската амбасада во Русија вели дека САД се вистинска закана за светот

t

Кинеската амбасада во Москва повика да се има предвид дека Соединетите Држави се вистинска закана за светот.

„Никогаш не заборавајте, кој е вистинската закана за светот“, објави дипломатската мисија на Твитер, приложувајќи список на земји бомбардирани од САД по Втората светска војна.


Листата вклучува над 20 земји, кои претставуваат приближно една третина од светската популација.

Рускиот претседател Владимир Путин во телевизиско обраќање на 24 февруари рече дека како одговор на барањето на шефовите на републиките во Донбас, тој донел одлука да спроведе специјална воена операција со цел да ги заштити луѓето „кои страдаат од злоупотреба и геноцид од режимот во Киев во текот на осум години“. Рускиот лидер истакна дека Москва нема планови за окупација на украински територии. Нејзините цели се демилитаризација и денацификација на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Националната организација за јавно здравје на Грција…

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…