Објавено на:

Кинеските болници преплавени со тешки случаи на детска пневмонија

t

Mycoplasma pneumoniae предизвикува бран тешки заболувања кај децата, но и кај некои возрасни, велат експертите.

Болниците во северна Кина моментално се преплавени од илјадници деца кои страдаат од бактериска форма на пневмонија која предизвикува обновување на тешка болест по затишје во текот на тригодишните ограничувања за нулта-COVID, изјавија лекарите и здравствените експерти за Радио Слободна Азија во средата.

Центарот за контрола и превенција на болести во Пекинг соопшти дека повеќе од 3.500 случаи на „респираторна инфекција“ биле примени во детската болница во Пекинг на почетокот на месецот, додека медиумските извештаи ја обвинија за појава на Mycoplasma pneumoniae, атипична бактерија која предизвикува белите дробови инфекција.

Фотографиите и видео клиповите објавени на социјалните мрежи од Пекинг и Тијанџин покажаа болнички чекални преполни со луѓе, многумина држат деца, во услови на непотврдени извештаи на социјалните мрежи дека многу случаи покажуваат непроѕирност на скеновите на белите дробови – показател за тешки респираторни заболувања.

Поголемиот дел од случаите се чини дека се деца, со загрижени родители кои ги преплавуваат болничките телефонски линии и чекалните, но сепак мора да чекаат барем еден ден дури и за итна помош.

Вработен кој одговараше на телефонот во педијатрискиот оддел на болницата за пријателство во Пекинг рече дека во моментов се чека 24-часовно за да се видат итни случаи.

„Сè уште се занимаваат со повиците што ги примивме вчера“, рече вработената. „Сè уште не започнале со денешните повици – има најмалку 1.000 луѓе кои чекаат во редот пред вас“.

„Повиците кои пристигнуваат денес нема да се видат до утре… Ние примаме повеќе од 1.000 повици дневно“.

Одделот е екипиран со само тројца лекари во детската амбуланта и двајца во итната медицинска помош, рече вработената.

„Ако се регистрирате сега [за лекување], немаше да ве видат до 17 часот или 18 часот утре“, рекоа тие.

Слична приказна имала и една вработена која се јавила на телефон во детската болница во Пекинг New Century.

„Времињата на чекање се екстремно долги во моментов… нема повеќе термини за состаноци денес“, велат тие. „Ако влезете и се наредите да закажете состанок, ќе треба да почекате најмалку четири часа.

Еден вработен кој се јави на телефон во болницата Бејхен во Тијанџин рече дека и таму нема повеќе состаноци.

„Нема повеќе слотови – дури и дополнителните слотови се полни“, велат тие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ѝ порача на ЕУ да разговара…

Пекинг се обиде да го предупреди Брисел…

Пекинг: Независноста на Тајван е некомпатибилна со…

„Принципот на една Кина“ е цврсто сидро…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Кина му помага на партнерот од БРИКС…

Јужна Африка ја доби првата серија кинески…