Објавено на:

Кличко со воинствена изјава: Путин вчера ни објави војна

t

Руското „признавање“ на окупираните територии во источна Украина е целосно непочитување на меѓународното право и суверенитетот на независните земји.

Ова го изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, за време на обраќањето до Украинците на 22 февруари, пренесува Gazeta.ua.

Според Кличко, дејствијата на Русија „всушност e објавa на војна на Украина“.

„Во Доњецк и Луганск, еден куп руски војници, кои се таму цела ноќ. Брзо по говорот на Путин и неговото признавање на формациите на кратенката дојде орда која себеси се нарекува миротворци“, – рече градоначалникот.

Кличко истакна дека одлуката на рускиот претседател Владимир Путин ги откажа дипломатските напори за надминување на кризата.

„Затоа, партнерите на Украина мора веднаш да воведат целосен пакет санкции против агресорот, што беше договорено од ЕУ и НАТО. Им благодариме на оние земји чии лидери веќе изјавија дека се подготвени да применат санкции. Нема време за разговор. амбициите мора да да биде запрени! Затоа што апетитите на агресорот ќе растат. И не само во Украина“, рече тој.

Кличко додаде дека Путин „цинично и неадекватно“ го доведува во прашање постоењето на украинската држава и на украинскиот народ. Тој, исто така, го повика непријателот да го прифати избраниот пат за развој на Украина.

„Русија беше Киев, а Киев беше величествен град. Дури и кога некаде имаше мочуришта и никој не замислуваше дека Москва некогаш ќе се појави на нив. Затоа прифатете го ова. И конечно разберете: Украина го избра својот пат и иднина. И не е во Руската империја. Ние сме во цивилизираната демократска заедница на земји“, – резимира градоначалникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија бара средства за зголемување на воената…

Германската влада бара дополнителни средства за зголемување…

Русија во Иран испраќа два авиони, хеликоптер…

Рускиот претседател Владимир Путин, наредил испраќање на…

Груевски се огласи на Фејсбук за промената…

Грчките политичари деновиве јавно си раскажуваат меѓусебе…

(Видео) Украина префрла нови резерви во Вовчанск:…

Додека руските сили веќе ја преминаа северната…

Што имало во куферот на Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо 5 дена веќе…