Ковачевски го поздрави договорот меѓу СОНК и МОН

t

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави договорот за вработените во образованието и покачувањето на платите за дури 15%, почнувајќи од септемвриската плата. Тој информира дека ова зголемување на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата поддршка на вработените во образованието.

-До пред само 5 години, максималното зголемување на платите беше 4%, без глобални кризи. Сега, во услови на најголема економска и енергетска криза, покрај огромното процентуално зголемување, на вработените во образованието, преку колективните договори ќе им се овозможи и усогласување со минималната плата како и други придобивки. Воедно, ќе се дефинира методологија за континуиран раст на платите со што ќе се заштити стандардот на наставниците и ќе се овозможи континуирано зголемување на плата без потреба од дополнителна владина, институционална или политичка интервенција, наведува Ковачевски.

Премиерот апелира до членството на СОНК за брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност.

Вечерва министерот за образование, Јетон Шаќири информираше дека е договорено зголемување на платите на просветните работници во основното и средното образование.

-Тоа е во согласно со буџетските можности. Нема да има кратење за времето кога се штрајкуваше. Најдовме целосно разбирање и ќе се исплатат целосни плати за април. Ги допрецизиравме работите и околу колективните договори, рече Шаќири после средбата со претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски на работна посета во САД

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со…

МОН ќе добие тужба за ненавременото доставување…

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација…

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација…

Од 126 учебници потребни за сите задолжителни…

Владата и МОН одлучија: Учениците годинава ќе…

Во учебната 2023/2024 основците и средношколците ќе…

Во средните училишта годинава се запишаа 15.481…

Министерството за образование и наука соопшти дека…