Ковачевски за „Ди Пресе”: Русија има интерес од замрзнати конфликти на Балканот

t

Ковачевски за австрискиот весник се осврнува и на континуираниот геостратешки интерес на Русија за Балканот.

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за австрискиот дневен весник „Ди Пресе”, порача дека во време на воената агресија на Русија кон Украина, членството во НАТО е од огромно значење за Република Македонија, особено за нејзината економија.


„Неиспровоцираниот напад на Русија врз Украина докажува дека членството во најголемиот светски одбранбен сојуз НАТО, е од огромно значење за секоја членка. Ние сме мала земја. Нашата безбедност ја гарантираат сите членки на НАТО, што има многу позитивни последици за нашето општество – исто така и за нашата економија. Затоа што странските инвеститори, особено оние од инфраструктурниот сектор, знаат дека се во безбедна земја, заштитена од НАТО”, истакнува премиерот Ковачевски во интервјуто за “Ди Пресе”.

Ковачевски за австрискиот весник се осврнува и на континуираниот геостратешки интерес на Русија за Балканот.

„Западен Балкан отсекогаш бил од интерес за Русија. Нејзиното влијание преку медиумите, вклучително и преку некои политички партии, беше секогаш присутно. Русија има интерес од замрзнати конфликти на Балканот, кои им оневозможуваат на земјите да го изодат својот пат кон евроатлантските интеграции”, дополнува претседателот на Владата за австрискиот медиум.mak

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НБРМ со црна прогноза: Најновите оцени за…

Советот на Народната банка одржа редовна седница…

Грчки митрополит: Црквата во Цариград признава „Охридска“…

Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19…

Борел: Западен Балкан погоден од економска криза

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел,…

Земјите од ЕУ не успеаја да се…

Брисел се надеваше дека ќе постигне договор…

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов…

Надворешните министри на Австрија и Естонија во…