Ковачевски: Силно го осудувам апсењето на новинарот Фуркан Салиу

t

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, го осуди апсењето на новинарот Фуркан Салиу.

– Силно го осудувам апсењето на новинарот Фуркан Салиу.

Употребата на сила против новинарите страшно потсетува на мрачните времиња од минатото кога немавме слобода и демократија и бевме заробена држава.

Заплашување на новинари, злоупотреба на моќта и на институцијата МВР е недозволиво.

Очекувам новинарот да биде ослободен. Слободата на говор и заштитата на новинарите се врвен приоритет во едно демократско општество. – напиша Ковачевски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Техничката влада е дефинирана со закон,…

 Техничката влада е дефинирана согласно закон и…

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Ковачевски: Техничката Влада е законска обврска за…

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски…

Ковачевски во Виена: Економската соработка и интеграција…

Економската соработка и интеграцијата на земјите е…

Срдечна средба на Ковачевски со Александар Сорос

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Парискиот…