Ковачевски: Со новата методологија која ја донесовме обезбедивме историски најголем раст на пензиите

t

Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил посочи дека со новата методологија која ја донеле обезбедиле историски најголем раст на пензиите.

Тој потсети и дека започната е исплатата на пензиите кои се за 1000 денари повисоки од овој месец.

„Секој пензионер во следните три месеци ќе добива плус 1000 денари на својата сметка како финансиска поддршка во услови на криза. Покрај овие средства, со новата методологија која ја донесовме обезбедивме историски најголем раст на пензиите“, пишува Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…