Објавено на:

Ковид официјално пристигна во Северна Кореја, има и починати!

t

Најмалку едно лице потврдено дека има Ковид 19 починало во Северна Кореја, а стотици илјади луѓе покажуваат симптоми на вирусот, објавија државните медиуми, нудејќи навестувања за потенцијално страшните пропорции на првата потврдена епидемија во земјата.

Најмалку шест лица кои покажале симптоми на вирусот починале, а во еден од тие случаи е потврдено дека омикрон бил заразен со сој на коронавирус, објави КЦНА.

Податоците претставуваат невидено признавање на „експлозивна“ епидемија во земја која не пријавила ниту еден случај од почетокот на пандемијата и може да означи сериозна јавно здравствена, економска и политичка криза во Северна Кореја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Италија не ги признава возачките дозволи со…

Богоев со генералниот директор на корејската царина:…

„Системот за управување со ризици и податочен…

Уште во техничката влада ДПМНЕ почна да…

ДПМНЕ се заложува за спроведување на „Преспанскиот…

ЌЕ ПАДНЕ СЕВЕРНА?! “Преспанскиот договор” во четврток…

Предметот во кој е оспорен Указот и…

САД ќе воведат санкции кон Русија и…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нема…