Објавено на:

Командант на американската морнарица примал мито за да шпионира

t

Поранешниот командант на американската морнарица, Стивен Шад, се изјасни за виновен по обвинението дека примал мито и услуги за проституција од компанијата „Glen Defence Marine Asia“ во замена за откривање државна тајна.

Шад се изјасни за виновен по две точки од обвинението за поткуп пред судот во Сан Диего.

Тужбата е дел од случајот познат како „Дебелиот Леонард“, именуван по влијателниот малезиски претприемач од одбранбената индустрија Леонард Глен Френсис, кој наводно подмитувал високи поморски службеници со услуги за проституција, концерти на Лејди Гага и билети за „Кралот лав“.

Леонард Глен Френсис, кој ја основаше сингапурската Glenn Defense Marine Asia (GDMA), беше уапсен во 2013 година во Калифорнија.

Шед рече дека заедно со осум други членови на морнарицата, тој „примил повеќе од 250.000 долари од GDMA во форма на оброци, забава, патни и хотелски трошоци, подароци, готовина и услуги за проституција“.

Компанијата обезбедува помошни услуги за бродовите на Седмата американска флота со години, според Министерството за правда.
Френсис се изјасни за виновен за обвиненијата за поткуп и заговор во 2015 година и оттогаш останува во затвор и во домашен притвор. За неговиот случај се чека пресуда.

Стивен Шад, кој беше обвинет од федералната порота во март 2017 година, заедно со уште осум членови на морнарицата, е третото лице кое се изјасни за виновен пред судењето.

Помеѓу 2006 и 2008 година, Шед работеше во Одделот за политика и планирање на флота во Јужна Азија. Тој беше одговорен за идентификување на пристаништата што ќе ги посетат поморските бродови.

Шед призна дека, заедно со другите обвинети во тој случај, давал распоред на поморски движења и лобирал во име на „ГДМА“ со други поморски службеници.
Од Министерството за правда соопштија дека обвинетите знаеле дека тоа ќе доведе до тоа службата да ги плати побарувањата на „ГДМА“.

Обвинителите рекоа дека врз основа на информациите обезбедени од Шед и други, „ГДМА“ успеала да добие договори и да собере 35 милиони долари од морнарицата за услугите за користење влечни возила, обезбедување и отстранување на отпад од бродови.

Во обвинението се наведува дека Шад бил еден од учесниците во „луда повеќедневна забава“ со рингишпил од проститутки, платен 50.000 долари, при што го испиле целиот шампањ „Дом Перињон“ достапен во Шангри-Ла, Манила, Филипини. 2008 година.

„Обвинетиот призна дека е еден од многуте чија лојалност премина од морнарицата на Леонард Френсис. „Оставката на обвинетите кон морнарицата и САД има тешки последици“, изјави американскиот обвинител Ренди Гросман, според соопштението на американското Министерство за правда.

Омар Лопез, директор на американската служба за поморски криминални истраги (NCIS), рече дека Шед „ја злоупотребил својата позиција на високо ниво во морнарицата со нелегално примање раскошни подароци од Францис во замена за давање доверлив распоред на бројни бродови, одредени пристаништа и датуми за посети долго пред посетата на бродот“.

Федералниот суд во Калифорнија треба да донесе одлука на 21 јули.
Судењето на преостанатите поморски службеници во тој случај започнува на 28 февруари.

Досега 28 од 34 поморски офицери, изведувачи и вработени во „ГДМА“ се изјасниле за виновни во тој случај, заедно со уште двајца офицери на седмата флота, пренесе РТС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…