Конечно на прво место или пак не…: Македонските затвори, хотел промаја – највисока стапка на бегства во Европа

t

Лангеист е интересен сајт кој се занимава со географски податоци за земјите ширум светот. Сајтот води интересни статистики за држави од целиот свет, а последната нивна објава се однесува на бегства од затворите ширум Европа.

И за жал нивната евиденција вели дека Македонија повторно е на прво место на уште една црна листа во Европа и светот, односно на листата по најголем број бегства од затвори во Европа.

На 10 илјади затвореници во Македонија според пресметките на страницата, побегнале 691 затвореници.

Податоците страницата ги има обезбедно од Европската Комисија.

Целата објава можете да ја погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најнова вест: Спикерот Мајк Џонсон изјави дека…

Спикерот Мајк Џонсон изјави дека Домот денеска…

Најмалку десет израелски војници загинаа во заседа…

Најмалку десет израелски војници, вклучително и двајца…

Македонските вина од сортата вранец со најмногу…

На првиот меѓународен натпревар „ВРАНЕЦ СЕЛЕКЦИЈА” посветен…

Турција предлага делумна ревизија на системот „ол…

Претставници на турската туристичка индустрија предлагаат да…

Вучиќ: Се повлекувам ако СНС ги загуби…

Предвремените парламентарни избори, вообичаени за повеќе од…