Коcово вовeдува pecтрикции за елeктрична енeргија во траење од 60 дена

t

Владата во Приштина одлучи да воведе рестрикции за електрична енергија во траење од најмногу 60 дена.
Мерката предвидува ограничувања за снабдување на потрошувачите со електрична енергија и наметнување посебни обврски за енергетските компании, објавија косовските медиуми.
Собранието на Косово ќе ја донесе конечната одлука за енергетската вонредна состојба, а таа одлука може да се однесува на дополнително продолжување на периодот на ограничување за уште 30 дена.
Одлучено е и итно да се формира техничка комисија при Министерството за економија со цел утврдување и доставување препораки до министерот за економија, јави Танјуг.

Косовската влада како причина за овие мерки ги наведе тешкотиите во енергетскиот сектор. Курти не очекува наскоро да се реши ситуацијата со струјата
Курти денеска изјави дека не можелепорано да купат струја и да ја избегнат енергетската криза бидејќи струјата не е, како што рече, роба што може да се чува во фрижидер. Тој додаде дека сите во регионот увезуваат струја.
Курти истакна дека не се очекува наскоро да се реши и стабилизира состојбата со струјата.
„Енергетската криза не е само во Косово, ја има низ цела Европа, туку и кај нас како сиромашно население, се обидуваме да ја ублажиме оваа состојба со субвенционирање на потрошувачката од една страна и регулирање „Блок Б2“. Оваа состојба нема да може брзо да заврши, бидејќи деновиве основниот товар е 900 мегавати, додека максималната потрошувачка достигнува 1,4 гигавати, додека целиот производствен капацитет, а доколку проработи „Блокот Б2“, не би можел да надмине 900 мегавати“, рече Курти, пренесува Косово онлајн.
Тој повтори дека цената на струјата што се увезува во Косово е многу висока.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…

Курти: Ако Србија реши да нè нападне,…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не…

ЕУ го укинува визниот режим за Косово!

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички…

Курти: Не е чудно што американскиот амбасадор…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во парламентот…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…