Објавено на:

Кошмар за САД: Русија и Кина потпишаа Договор за запирање на ширењето на НАТО поставување на американско oружје во Европа

t

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, во Пекинг потпишаа Заедничка изјава за меѓународните односи кои се на прагот на нова ера и глобален одржлив развој.
Во документот, меѓу другото, се нагласува дека двете земји се против натамошното проширување на НАТО и се повикува Алијансата да го запре пристапот од времето на Студената војна.
Во исто време, двете земји ги повикуваат Соединетите Држави да престанат да распоредуваат ракети со среден и краток дострел во Европа и инсистираат САД да ги намалат резервите на хемиско оружје.
Загриженост се изразува и поради тоа што САД продолжуваат да го спроведуваат планот за развој на глобалната ракетна одбрана и да распоредуваат свои делови во различни делови на светот.

Исто така, се истакнува дека нуклеарните сили треба да се откажат од менталитетот на Студената војна и да ја намалат улогата на овој вид оружје во политиката.
Москва и Пекинг се против обидите да се предизвикаат поделби и конфронтации во светот, се вели во документот.
„Народите на Русија и Кина се убедени во исправноста на избраниот пат и го почитуваат демократскиот поредок и традициите на другите земји“, соопштија Пекинг и Москва.
Русија и Кина се спротивставуваат на злоупотребата на демократските вредности и мешањето во внатрешните работи на другите земји под изговор за заштита на демократијата, како и против политиката на сила и едностраните санкции .
Русија го смета Тајван за нераскинлив дел од Кина и е против независноста на островот во која било форма, се вели во документот објавен на веб-страницата на Кремљ.
Се наведува и дека двете земји се против политизирање на проблемот со потеклото на корона вирусот и се додава дека тоа е работа на науката. Тие ги повикуваат САД да дадат информации за воено-биолошките активности и да дејствуваат отворено и транспарентно.
Двете земји имаат намера да работат на зајакнување на улогата на АСЕАН како клучен елемент на регионалната архитектура.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…