Објавено на:

Кој ја лансираше три-тонската ракета? Со брзина поголема од 9000 км/ч утре ќе удри во Месечината

t

Кон крајот на јануари светските медиуми објавија дека ракетата Спејс Икс била лансирана во 2015 година на пат кон Месечината, која треба да удри на почетокот на март. Набргу потоа и откако доби нови податоци од НАСА, астрономот Бил Греј, кој прв ја објави веста во ракетата на Спејс Икс, призна дека погрешил.

Тој рече дека дел од ракетата се уште лета кон Земјиниот сателит, но тоа нема да биде американска, туку кинеска ракета лансирана во 2014 година.

Следуваше нов пресврт кога Кинезите објавија дека ракетата Chang`e 5-T1 целосно изгорела во атмосферата по лансирањето, па ракетата на пат кон Месечината не е нивна.

Целата ситуација е прилично збунувачка и затоа не е официјално познато чија ракета или можеби некое друго парче вселенски отпад ќе ја погоди Месечината. Ен-Би-Си посочува дека и Кина испратила ракета на Месечината во 2020 година во мисија за собирање лунарна почва, па постои можност дел од таа ракета што учествувала во мисијата пред 2 години да удри во Месечината.

Овој удар, за жал за астрономите, нема да биде видлив со телескопи и ќе бидат потребни недели, а можеби и месеци за да се потврди.

Дел од ракетата тежи околу 3 тони и ќе удри во Месечината со брзина поголема од 9.000 км/ч, по што на нејзината површина треба да се формира дупка длабока меѓу 10 и 20 метри, предвидуваат научниците.

Без разлика чија е ракетата, Греј предупредува дека ниту Кина ниту другите земји не се грижат премногу за вселенскиот отпад. Стив Возниак, ко-основачот на Apple, кој неодамна лансираше компанија фокусирана на следење на вселенскиот отпад за да спречи судири со сателити или вселенски летала во иднина, исто така верува дека ова може да биде голем проблем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинеска сонда се враќа кон Земјата со…

Кина известува за успешен старт на модулот…

Кина лансира сонда која ќе собира примероци…

Кина ќе ја лансира лунарната сонда Чанге-6…

Кинезите и Русите имаат план да градат…

Русија и Кина ја разгледуваат можноста за…

НАСА го одложи слетувањето на луѓе на…

НАСА денеска соопшти дека првото слетување на…

Северна Кореја тестираше ракета способна да ги…

Тестот на проектилот со долг дострел доаѓа…