Објавено на:

Кремљ: Процесот на преговори со Украина продолжува, но се оди тешко

t

Дискусијата за процесот со Украина продолжува, ни претстои долг пат кој досега оди со тешкотии, рече портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Ни претстои уште долг пат. Работниот процес продолжува, но оди малку потешко отколку што би сакале. Секако, би сакале поголема динамика од украинската страна“, рече Песков, одговарајќи на прашањето за изгледите за следните рунди разговори меѓу Русија и Украина.

Тој прецизираше дека преговарачкиот процес не бил прекинат и дека треба да продолжи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…