Крушево го посрамоти македонскиот спорт: На олимпиецот Ставре ќе му „помогне“ со само 10,000 денари

t

Нордиецот Ставре Јада е револтиран од односот на Општина Крушево во пресрет на настапот на Зимските олимписки игри во Пекинг. Локалната самоуправа на неговиот роден град му одговорила позитивно на барањето за финансиска помош, но сумата што е одобрена го шокирала.

За вториот настап на Олимпијадите, по Пјонгчанг во 2018 година, Јада од Општина Крушево ќе добие 10.000 денари. Револтот од таквата одлука, тој го сподели преку социјалните мрежи.

Денеска од Општина Крушево ми беа доделени срамни 10.000 денари, пари со кои не можам да ги покријам основните трошоци, а пред еден месец, таа обезбеди финансиска помош и службено возило до БиХ за целосно новата биатлон-федерација. Сакам да поставам неколку прашања до Општина Крушево и тоа дали ова е начинот на кој се поддржуваат младите спортисти од градот и зошто Општината има двојни аршини при финансирање на спортистите? – Но, и со оваа сума на пари, јас гордо и достоинствено ќе го претставувам Крушево и Македонија на ЗОИ во Пекинг“, напиша меѓу другото Јада на социјалните мрежи.

Ставре Јада ќе биде еден од тројцата македонски претставници на ЗОИ во Пекинг од 4 до 20 февруари. Тој е пријавен за настап во спринт на 1,4 километри и во маратонската трка на 50 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…