Курти: Многу Влади можат да сонуваат за моите успеси!

t

Премиерот на Косово, Албин Курти во саботата се пофали со работата на неговата Влада. Тој пред партискиот Совет на 35-та седница ги обелодени постигнувањата на извршната власт, пренесува Економија онлајн.

Курти изрази уверување дека многу влади во другите земји не ни сонуваат за резултатите на неговата Влада, мислејќи на зголемувањето на буџетот за 35 отсто и приходите за 15 отсто од преземањето на функцијата.

Исто така, изјави дека двојно го зголемиле вработеноста на младите.

„На крајот на оваа година видливи се успесите на Владата. Се споредуваме со себе, додека сме неспоредливи со другите. Напредокот во правдата го потврдија и меѓународните. Борбата против корупцијата остана приоритет. Економијата е посилна од кога било и покрај кризите. Деловниот промет достигна 15.33 милијарди евра, извозот 756.9 милиони евра. Двојно е зголемен и бројот на вработени млади“.

„Приходи во буџетот 2.6 милиони евра. Се надигруваме себеси. Во другите земји не можат ни да сонуваат да ги видат овие резултати, оваа година 15% повеќе приходи од лани. Го зголемивме буџетот за 35% повеќе. Тие пред нас збогатуваа поединци, сега им е срам што државата се збогатува. Треба да се гордееме со овие достигнувања и да ги афирмираме. Оние кои ги оцрнуваат овие алатки не ја разбираат маката на сите. Тие што овие алатки ги нарекуваат милостина, не знам што ги мачи семејствата“.

Тој во својот говор ја спомена и визната либерализација.

„И нашата влада ги исполнува лажните ветувања од претходните влади. Ги исполнуваме нашите завети, но и добрите што можеби ги имале лошите. Во 2024 година ќе имаме уште повеќе победи. Но, не треба да заборавиме на предизвиците што моравме да ги стигнеме овде“.

Кога зборуваше за дијалогот, рече дека Србија не е заинтересирана за потпишување на постигнатиот договор, за што ги критикуваше претходните влади кои се согласиле на договор на штета на државата.

„По нападот на 24 септември нема поважни сектори од безбедноста. Во безбедноста на државата вложивме 200 милиони евра. Со владата на ВВ постигнавме нови договори кои говорат за интегритетот на Косово, кој Серија одбива да го потпише. На крајот на годината е јасно дека имаме многу да се радуваме и славиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

(Видео) Курти ги повика сите етнички заедници…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика сите…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ПРИВЕДЕН ВО КОСОВО: Била распишана…

Во Косово е приведен државјанин на Република…

Србите го бојкотираат референдумот на северот од…

Централната изборна комисија на Косово соопшти дека…