Лавров: Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина на палката“

t

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина на палката“, истакна на денешната прес-конференција во Скопје министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров кој ги нарече американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел „кукавици“.

„Јас не повикувам да се распадне ЕУ, овие повици се непотребни. Едноставно кажувам како се однесуваат земјите кои се декларираа како модел, круна на демократијата. Нема демократија во ЕУ. На диригентската палка има дисциплина, конструкција, според мене, уште полоша отколку во НАТО“, изјави дипломатот на прес-конференција по учеството на денешниот состанок на 30. состанок на Советот на министри на ОБСЕ.

„На овој настан не беа присутни ниту украинскиот министер, ниту министрите на Полска и балтичките земји. Блинкен, разбирам, замина, а исто така и Борел. Веројатно мислат дека на тој начин ја истакнуваат намерата да ја изолираат Русија. А верувам дека се само кукавици кои се плашат од каков било искрен разговор со факти“.

Лавров во својот говор зборуваше и за Балканот. „Распадот на Југославија беше во интерес на Западот, никому на Балканот не му треба таква обединувачка сила, Западот отсекогаш сакал да постави еден народ против друг на Балканот и продолжува да го прави тоа со успех дури и сега“, тој. кажа. „Убеден сум дека народите на балканските земји низ нивната долга, тешка, но славна историја развија некаков генетски код во себе и на крајот нема да дозволат да бидат навредувани, нема да дозволат нашите западни колеги постојано да си играат земја против друга, една нација против друга“, додаде тој.

Лавров ја коментираше и војната во Украина, посочувајќи дека Москва не гледа сигнали од Киев и Западот за подготвеност за политичко решение. За да се започне политички процес за Украина потребни се две страни „како во танго“, но од другата страна се „брејк денс“, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…