ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори својот воздушен простор!

t

Бугарија го отвори својот воздушен простор со цел рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Македонија, соопшти руската амбасадорка во Бугарија, Елеонора Митрофанова.


„Добивме позитивен одговор на нашата нота за летот на авионот на Лавров над воздушниот простор на Бугарија. Бугарското Министерство за надворешни работи официјално не информираше дека на нашиот министер му е дозволено да лета во воздушниот простор на земјата, рече Митрофанова.


Претходно Владата на Република Македонија донесе одлука да дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи да ја прелета нашата земја за да учествува на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Скопје. Воздушниот простор ќе биде отворен од 29 ноември до 1 декември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…