Објавено на:

Лавров држи лекции во Советот за безбедност

t

Сергеј Лавров во Советот за безбедност при Обединетите Нации изјави:

Режимот во Киев не ги крие позициите за истребување на Русите и западните земји го поддржуваат во ова. Принципите за немешање во внатрешните работи на земјите многу пати се прекршени до сега.

Западот избегнува суштински разговори за Украина, бидејќи нема искрени намери. Западот денес се придржува кон принципите на ОН, но кога се работи за нивните интереси истите принципи многу пати ги има погазено.

Западната поддршка за режимот во Киев по референдумите во Крим и Донбас се во спротивност со принципите за самоопределување. Постојните граници се изградени на рушевините по Втората светска војна, а западот воден од САД се замислува дека е судија над судбините на народите и ги игнорира постулатите на кои самиот почива.

Ризикот за глобален конфликт расте. За да се сопре и да се пренасочи во насоката кон мир, Русија инсистира и ќе инсистира сите постулати на ОН да бидат респектирани и применети комплетно за сите, а не селективно како што тоа му одговара на западот предводен од САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…

Зголемени мерките на безбедност во Сребреница во…

Во Сребреница беа поставени плакати со порака…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Симболичен гест: Генералното собрание на ОН го…

Генералното собрание на ОН гласаше со големо…

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…