Објавено на:

Лавров: Крај на „500-годишната доминација“ на Западот

t

Формирањето на мултиполарен свет е објективен тек на историјата, рече шефот на руската дипломатија.

На 500-годишната доминација на Западот и се ближи крајот, заменет со „нов полицентричен свет“, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во неделата во видео обраќање на Форумот во Доха.

Министерот изрази жалење што одредени „околности“ го спречиле лично да дојде во главниот град на Катар и да ги слушне дискусиите на годишниот настан од висок профил.

„Но, претпоставувам дека разговаравте за мултиполарниот свет, кој се појавува по 500 години доминација на она што ние го нарекуваме „колективен Запад““, рече Лавров.

Оваа хегемонија на САД и нивните сојузници беше „заснована на разновидна историја, вклучително и немилосрдна експлоатација на народи и територии на други земји“, рече тој.

Според министерот, Западот сугерирал дека може да го искористи моделот на глобализација, кој го градел со векови, за да ја задржи својата доминација. „Сепак, другите земји, користејќи ги токму принципите и инструментите на западната глобализација, успеаја да го победат Западот на свој терен, градејќи ги економиите врз основа на националниот суверенитет, врз основа на рамнотежа на интереси со другите земји.

Се појавуваат нови центри на економски раст и политичко влијание, „променувајќи го балансот на силите во светот, а не по желба на Западот“, рече тој.

„Со цел да го потиснат овој вид развој“, САД и нивните сојузници во последниве години ја „жртвуваа“ глобализацијата во корист на таканаречениот „светски поредок заснован на правила“, продолжи Лавров.

„Правилата никогаш не беа објавени, никому не му беа објавени и тие се применуваат во зависност од тоа што точно му треба на Западот во одреден момент од модерната историја“, додаде тој.

Шефот на дипломатијата рече дека таквиот пристап најмногу се гледа „во различни конфликти кои Западот ги разгорува низ целиот свет“, вклучително и во Украина. „Сè оди за да се задржи хегемонијата. Интервенција во внатрешните работи, санкции против сите принципи на конкуренција, промена на режимот и секако директни воени интервенции, како што видовме во Југославија, Ирак, Либија, Сирија и на други места“.

„Има ли едно место каде што САД интервенираа со воена сила, каде животот стана подобар? Мислам дека го знаете одговорот“, им рече Лавров на учесниците на форумот.

Според дипломатот, новите формати како БРИКС, Шангајската организација за соработка, АСЕАН, Африканската унија и други ќе станат „тули на новиот полицентричен свет“.

Треба да се признае, вклучително и оние на Западот, дека „објективниот тек на историјата… е еволуција на мултиполарен свет“, инсистираше Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Не одбиваме дијалог со Западот, изборот…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше свечено…

Орбан: Се ближи крај на либералната западна…

Оваа година може да биде крајот на…

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…

Захарова: Каде е Западот да даде безусловна…

Изјавата од канцеларијата на генералниот секретар на…