Објавено на:

Ладен туш од бугарското Собрание: Нема тргање на ветото за Македонија

t

Советот на министри (Владата) не се подготвува да го укине ветото за членство на Македонија во Европската Унија. Дефинитивно нема самостојна одлука за укинување на ветото, изјавил денеска претседателот на бугарското Народно собрание Никола Минчев.

Според него, ова е тема што може многу погодно да се искористи за политички цели.

-Нема вистинска причина да се каже дека ќе отстапиме од националниот интерес на Бугарија. Бугарската позиција по ова прашање е јасна и очекуваме имплементација на Договорот за добрососедство и пријателство и другите договори, констатирал Минчев за „БНР“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

Две лица загинаа во несреќи поради силниот…

Две лица загинаа како последица на силниот…

Реми со Бугарија: Српските фудбалери се пласираа…

Српската фудбалска репрезентација следната година ќе игра…