Објавено на:

Лукашенко: Африка доживува ренесанса, станува клуч за одржливиот развој на планетата

t

Африканскиот континент станува клуч за одржливиот развој на планетата, за што сведочи заедничката мировна мисија на лидерите на земјите од Африканската унија во Украина и Русија, изјави белорускиот лидер Александар Лукашенко за време на преговорите со претседателот на Екваторијална Гвинеја, Теодор. Обијанг Нгема Мбасога.


„Африка доживува ренесанса. Станува клуч за одржливиот развој на планетата во 21 век. За тоа сведочи заедничката мировна мисија на лидерите на земјите од Африканската унија во Украина и Русија, активната улога на Африка во БРИКС и Движењето на неврзаните“, рече белорускиот претседател.

Според него, земјите на континентот се решени да излезат од диктатот на западните транснационални корпорации, кои им ја наметнаа улогата на приврзоци од кои земаат суровини, пумпаат нафта, злато, гас, осудувајќи ги африканските народи да живеат во сиромаштија и глад.
Лукашенко подвлече дека Белорусија, за разлика од западните „демократизатори“, е подготвена да им помогне на африканските земји „да бидат господари на својата земја заради богатството на својот народ, да создадат национална индустрија, да го модернизираат земјоделството, да ја развијат науката и технологиите“.


Во средината на јуни мировната мисија на африканските земји, предводена од претседателот на Јужноафриканската Република, Кирил Рамафоза, ги посети Киев и Санкт Петербург. Тие на Русија и Украина им предложија план за мирно решавање на украинската криза со обновување на преговорите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доаѓа топол бран од Африка: Температури до…

Пред нас е нов бран на повисоки…

Ќе изгради ли Русија воена база во…

Отворањето на руска воена база во Централноафриканската…

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Блинкен: 45 милиони долари за помош на…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вети денеска…

“Лада” ќе се произведува и во Африка

Руската компанија Лада Експорт, која е извозен…