Објавено на:

Лaден туш за САД: Путин и Макрон покажаа дека иднината на Европа е можна и без Американците

t

Прерано е да се очекува дека средбата на претседателите на Русија и Франција Владимир Путин и Емануел Макрон во Москва ќе доведе до деескалација на кризата меѓу Русија и Западот и до решение на украинското прашање, но тој покажа дека иднината на европско-руските односи е можна без САД.
Овде е многу важно да се нагласи дека, за разлика од Велика Британија, која постојано ги демонстрира своите посебни односи со САД на полето на одбраната по излегувањето од ЕУ, приближно како Филипините и Израел, француските и руските лидери категорично зборуваа за Обединетите „Не како сојузник на Франција и не како водечка членка на НАТО, туку како еден од играчите, како еден од учесниците во пасијансот што се расплетува пред нас“, вели Спунт.
Експертот оценува дека Макрон се обидува да се позиционира како главен преговарач и нов европски лидер поради слабоста на германската влада.
„Доколку Франција со сегашниот лидер стане локомотива на Европа, тогаш е можна автономија на Франција во одбранбените прашања, пред се мислам на создавање свои вооружени сили во Европа, за што веќе многу се зборуваше. во Германија и Франција. Впрочем, веќе постои заедничка француско-германска бригада и така натаму. Оваа тема повторно ќе се актуелизира“, убеден е Спунт.
Експертот додава дека во НАТО има одредени несогласувања меѓу земјите членки на тој воен блок и дека Европа е уморна од воено-политичката доминација на САД.

„Конференцијата во Јалта, чија годишнина неодамна беше одбележана, се одржа многу одамна, а Европа е веќе сосема поинаква и подготвена за автономна воена политика. Сепак, сегашната конструкција на НАТО не дава премногу опции за ова. Мислам дека за две-три години ќе ја набљудуваме автономијата на Европејците во однос на силите што ги контролираат Американците. Се разбира, тоа во никој случај нема да значи дека ќе има некаква радикална акција како напуштање на НАТО, тропање на врати или какви било радикални изјави – ништо од тоа, се ќе биде сосема коректно и пристојно, но во пракса ќе видиме како Европа станува се понезависна и далеку од воените интереси на САД“, предвидува Шпунт.
Спунт оценува дека ова бил најважниот сигнал испратен по средбата меѓу Путин и Макрон во Москва , а не украинското прашање.
„Всушност, Украина, на еден или друг начин, ќе излезе од нашето видно поле за три или четири недели. На крајот, дури и најагресивните поддржувачи на војната разбираат дека штом ќе започне пролетта, а пролетта во Украина во средината на март, теоретски не може да стане збор за каква било офанзива. Затоа, оваа тема, на овој или оној начин, ќе биде тргната од дневен ред. Од очигледни причини, тоа им треба на Американците денес, за максимално да ја зајакнат воената компонента на нивното влијание во Европа. Европејците засега се принудени да страдаат, но тие страдаат и не се согласуваат“, рече Шпунт.
Како еден од позитивните сигнали, експертите го посочуваат фактот дека средбата траела повеќе од пет часа, што покажува дека двете страни се подготвени за дијалог и решавање на кризата на политички, а не со оружје. Никој не очекуваше значителен напредок и решенија од овој разговор, но вредно е што во текот на преговорите имаше елементи на доверба и желба да се разбере другата страна.
Дополнително, она на што експертите привлекуваат внимание е прошетката на Макрон на Црвениот плоштад, што, како што се оценува, покажува дека и Западот во целина верува дека нема да има војна. Да беше поинаку, Макрон не би се шетал ноншалантно во центарот на главниот град на „земјата агресор“.
Сепак, Шпунт посочува дека во екот на тензиите меѓу Западот и Москва и потезите на САД, треба да се биде внимателен и во никој случај преголем оптимист.
„На крајот на краиштата, на двете страни им беше јасно дека оваа средба нема да заврши со ништо суштинско, а тоа беше нереално да се очекува. Во ситуација кога американските војници се префрлаат во Европа, кога Украина се полни со оружје и кога „Блумберг“ ја објавува веста за рускиот напад на Украина, нема смисла да се зборува за деескалација. Односно, во следните неколку недели или денови, деескалацијата е невозможна, но и Путин и Макрон се политичари со големо искуство во управувањето со нивните земји, така што тие се способни да работат на долги полиња“, рече Шпунт.

Експертот повторува дека посетата на Макрон на Москва е поврзана со неговата желба да заземе водечка позиција во Европа.
„Историски, имаше борба меѓу Франција и Германија за лидерство во Европа. Особено во ситуација кога ОК излезе од оваа борба и рече дека тоа се „континентални игри што не ги играме“. Британците исто така велат: „Ние имаме наша агенда, наши теми и живееме на островот“. „Британската позиција, се разбира, не значи ни најмал раскин со ЕУ, а уште повеќе конфликт со ЕУ, но значи дека местото на лидерот на Европа во глобалниот контекст е слободно“, додаде Спунт.
Тоа го поддржуваат изјавите на Макрон по неговата посета на Москва и средбата со рускиот лидер Владимир Путин дека ја постигнал својата главна цел и спречил ескалација на конфликтот во Украина и дека „довербата во Франција (во светот) пораснала“.
„Ангела Меркел од очигледни причини не можеше да ја пренесе таа лидерска позиција на нејзиниот наследник, бидејќи со сета почит кон новиот германски канцелар, тој не е ни десетина од Меркел. Според тоа, Франција сега се обидува да покаже дека нема друга алтернатива и дека е единствениот лидер во Европа. Во таа смисла, Украина е само изговор и повеќе личи на игралиште каде лидерот на Франција се обидува да покаже дека тој и само тој е вистинското олицетворение на гласот на Европа. Затоа овие акции против Украина и Русија“, вели Шпунт.
Руските аналитичари потсетуваат дека Путин на средбата со Макрон уште еднаш го претставил ставот на Москва за европската безбедност, украинската криза, билатералните односи и редица други горливи прашања и заклучил дека и покрај одредени разлики, тонот на средбата бил помирувачки. Помина без обвинувања и закани.
Путин доста доследно ја отфрли идејата на Западот дека Русија ќе ја нападне Украина, а впечатокот е дека францускиот претседател добро го разбрал тоа и двајцата лидери успеале да ги усогласат своите позиции за Украина и се согласиле дека решението на украинското прашање може да биде само политичко. регулирањето на ситуацијата во земјата се состои од договорите од Минск .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Директорката на американската тајна служба: Неуспехот при…

Неуспехот да го обезбеди поранешниот американски претседател…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…

Александар Касанов го наследи Габриел Ескобар на…

Александар Касанов е избран за заменик помошник…