Објавено на:

Медведев:Се запрашав што би направил Новак

t

По победата во четвртфиналето на Австралија опен, Данил Медведев го спомена Новак Ѓоковиќ, поради што доби свирежи од австралиската публика.

По повеќе од четири и пол часа борба, Медведев го совлада Феликс Огер-Алиас со 3-2 во сетови, откако ги загуби првите два дела од играта.

На прашањето што направил за тактички да го смени резултатот од 0-2, Русинот го откри следново:
„Тешко е да се каже. Не го играв најдобро, а Феликс одигра неверојатно, имаше контрола врз мечот.
Не знаев што да правам, па затоа… не знам дали ова ќе им се допадне на луѓето, но се запрашав: „Што би направил Новак?“, рече Медведев, по што следеа свирежи на публиката во стои.

После тоа, Медведев ги вклучи Федерер и Надал во приказната и доби аплауз од публиката, а потоа објасни што точно значеше.

“Она што помина низ мојата глава, бидејќи тој е одличен шампион, исто како Рафа и Роџер, кои освоија многу натпревари како ова, е тоа што ќе го направам работа. Ако сака да победи, тој мора да се бори до последната точка, дури и ако тоа е 5: 0, 40: 0, барем ќе губам за следниот натпревар “, истакна уште еден тенисер на планетата и додаде:

„Сето тоа се исплатеше. Нивото на играта го подигнав во тајм-брејкот од третиот сет. Кога ќе го затвориле покривот тогаш, почувствував промена на интензитетот, а потоа видов дека би можел да играм подобро “.

Треба да се потсети дека Новак Ѓоковиќ не е на Австралискиот Опен оваа година, бидејќи министерот за имиграција Алекс Хоук процени дека неговиот престој во Австралија претставува “опасност од движењето против вакцината”, и дека Србинот е “опасност за здравјето” .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Медведев: Зеленски ги измеша лончињата и си…

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека постои „дезинформациски…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…